Co jest lepsze dla psa szelki czy obroża? Właściciele szczeniąt słysząc obiegowe opinie o szelkach, które rzekomo „uciskają klatkę piersiową, mogę uszkodzić żebra, powodują odstające łokcie” jak ognia unikają zakładania ich swoim podopiecznym. Z kolei druga strona twierdzi z obroży psu łatwiej się uwolnić, a poza tym można nią uszkodzić tchawicę. Prawda jest taka, że PRAWIDŁOWO dobrane szelki czy obroża nie zagrażają bezpieczeństwu zwierzęcia jednocześnie uniemożliwiając samowolne wyswobodzenie się z nich.
Lepsze są szelki czy obroża?
Najrozsądniejszym wyborem jest używanie szelek i obroży wymiennie. Należy unikać zakładania obroży np. gdy pies biegnie przy rowerze, szelki przydadzą się również podczas wędrówek, gdy pies jest na długiej smyczy czy w trakcie szkoleń z obrony sportowej. Szelki natomiast nie nadają się na treningi posłuszeństwa, ponieważ osłabiają kontakt na linii pies-przewodnik. Nie sposób prawidłowo stosować korekt smyczą gdy pies nosi szelki.
Warto zauważyć, że pies doskonale rozpoznaje co ma na sobie i warto to wykorzystać. Przykładowo: łańcuszek zaciskowy zakładać zawsze w sytuacji szkolenia, szelki na wycieczki rowerem, w pozostałych przypadkach miękka obroża, najlepiej typu combi 2w1 z możliwością wykorzystania zacisku. W takim przypadku pies któremu założymy łańcuszek zaciskowy od razu będzie spodziewał się szkolenia (ponieważ przez X czasu zawsze po założeniu łańcuszka następował czas na trening) i wejdzie w tryb pracy, którego się nauczył, a gdy założymy na niego szelki będzie podekscytowany zbliżającym się biegiem przy rowerze. Ułatwia to komunikację psa z przewodnikiem, zanim wydamy komendę nasz pies będzie wiedział czego może się spodziewać.
Jak wybrać odpowiednie szelki lub obrożę?
Wybierając „codzienny ubiór” wziąć należy pod uwagę gabaryty i temperament psa, a także charakter spacerów. Dla dużych i silnych psów lepsza będzie obroża dzięki której łatwiej zapanować nad podekscytowanym zwierzęciem – np. odwrócić jego głowę od obiektu (życzę powodzenia w wykonywaniu tej operacji z czterdziestokilowym psem w szelkach na smyczy z obrotowym karabinkiem). Z tego samego powodu obroża będzie lepsza również dla mniejszych psów, które cechuje duży temperament bądź skłonności do agresji.
Efektem wyboru zbyt szerokiej obroży może być (podobnie jak w wypadku szelek) „słabsze połączenie” z przewodnikiem. Obroża o szerokości 5cm nadaje się na spacer dla dużego psa, ale niekoniecznie sprawdzi się na treningu posłuszeństwa (opcjonalnie pies może nosić jednocześnie szeroką obrożę i łańcuszek zaciskowy – w razie potrzeby przepinamy tylko smycz). Ciekawym rozwiązaniem są obroże typu 2w1 – posiadają one dwie możliwości zapięcia psa z użyciem zacisku i „na sztywno”
Wybierając szelki należy pamiętać, że poza prawidło dobranym obwodem istotna jest również szerokość pasków. Prosta zasada – im większy pies, tym szersze szelki. U silnych psów szelki o szerokości 4-5cm sprawdzają się świetnie! Małym psiakom zbyt szerokie paski bądź wypukłe ozdoby mogą utrudniać chodzenie i powodować obtarcia. Jeśli pies ma tendencje do odparzeń warto zainwestować w szelki z taśmy niepowodującej odparzeń (np. bawełnianej) lub podszytej polarem czy miękkim filcem.
Drogi Właścicielu, ponieważ to Ty jesteś odpowiedzialny zaczyny swojego psa, zawsze wybieraj solidny i sprawdzony sprzęt! Wszelkie konsekwencje gdy np. Twój pies zerwie się ze smyczy i ugryzie kogoś, bądź wyswobodzi się z obroży i złapie kota sąsiadki lub przewróci dziecko, które rozbije głowę, konsekwencje poniesiesz TY. Przy wyborze obroży czy szelek dla swojego psa kieruj się w pierwszej kolejności jakością i dostosowaniem do waszych potrzeb, a dopiero później ceną. Przyjrzyj się uważnie zapięciu i materiałom z jakich wykonany jest produkt, jeśli sprawiają wrażenie niesolidnych, już na pierwszy rzut oka, nie warto w taki produkt inwestować, nawet jeśli niewiele kosztuje. Zwróci się to w ogólnym rozrachunku ponieważ prawidłowo dobrany sprzęt będzie wam służył przez lata.