Pudel Toy opis rasy, charakter, żywienie

Rasa ta znana jest przede wszystkim z wyjątkowego wyglądu i śmiesznej ,,fryzury”. Psy tej rasy są bardzo inteligentne. Toye ze względu na swoje małe rozmiary doskonale nadają się do życia w mieście.

Pudle toy są małe i bardzo energiczne sprawdzają się jako zwierzęta towarzyszące, ale także w niektórych psich sportach. Ich największą zaletą jest to, że prawie wcale nie linieją.

Pudle są jedną z najstarszych psich ras. Pochodzą z psów myśliwskich ras pasterskich. Były często wykorzystywane do aportowania zestrzelonej zwierzyny: głównie dzikiego ptactwa. Toy został utworzony najprawdopodobniej ze skrzyżowania pudla truflowego z pudlem miniaturowym.

Na świecie są cztery rasy pudli: duży, średni, miniaturowy oraz toy. Pudle są jednymi z najmądrzejszych psów. Ze względu na predyspozycje do szkolenia często występowały w cyrkach.

To psy toy są bardzo mądre i wesołe, podatne na szkolenie. Mimo swoich małych rozmiarów są dość aktywne i lubię długie spacery, aportowanie czy uczenie się sztuczek. Są przywiązują się do swojego opiekuna, są wrażliwe i czułe. Idealnie nadają się dla rodzin ze starszymi dziećmi. Doskonale czują się nawet w niewielkich mieszkaniach, jednak należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych i psychicznych. Szybko dostosowują się do różnych warunków. Sporadycznie bywają dość szczekliwe.

Pudel toy to bardzo zdrowa i długowieczna rasa. Jak u większości ras miniaturowych występują czasami problemy z wypadającą rzepką. Toye mają skłonność do łzawienia oczu i infekcji uszu.

Nie mają kłopotów z odżywianiem, wystarczy dobrze zbilansowana karma bezzbożowa dla pudla

Pielęgnacja pudla jest niestety pracochłonna, gdyż jego sierść o wełnistej i skręconej strukturze ma tendencje do filcowania. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy oczywiście regularne czesanie – minimum kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Po każdym dłuższym spacerze warto przejrzeć psa, by usunąć zaplątane gałązki, trawy czy liście. Jeśli nie jeździmy z naszym psiakiem na wystawy, możemy utrzymywać krótką sierść. Ważne jest systematyczne przeglądanie oczu i uszu, w celu szybkiego wychwycenia infekcji.

Wzorzec rasy

  • Wielkość: psy ok. 40 cm, suki – 37 cm; waga niesprecyzowana we wzorcu: psy 9-14 kg. suki 8-13 kg.
  • Głowa: szeroka, okrągła, ze stosunkowo wysokim czołem.
  • Uszy: wysoko postawione, małe, trójkątne, nastawione do przodu.
  • Oczy: małe, lekko skośne, ciemnobrązowe.
  • Łapy: proste, silne, dobrze rozwinięte.
  • Sierść: dwuwarstwowa: krótki i gruby podszerstek oraz dłuższy włos okrywowy, odstający pod kątem ok. 45 st., zróżnicowanej długości.
  • Maść: złota, sezamowa (złota z czarnym nalotem) i czarna podpalana; zawsze powinny występować znaczenia zwane „urajiro” – rozjaśniona do bieli sierść na boku kufy i policzkach, pod brodą, na szyi, piersi, brzuchu i wewnętrznej stronie nóg: białe znaczenia na łapach i na końcu ogona są niepożądane.
Wirtualne wycieczki Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz