Klatka kennelowa – wady i zalety

Przez kilka ostatnich lat klatki kennelowe stały się bardzo popularne wśród właścicieli psów. Zadziwiające jest to, że nadal często budzą kontrowersje. Zdarzyło mi się na pokazach psich sportów czy agility być świadkiem sytuacji, kiedy oburzona kobieta podeszła do grupy zawodników i zarzuciła znęcanie się nad zwierzętami, ponieważ psy podczas przerwy odpoczywały w klatkach. W społeczeństwie nadal pokutują mity na temat klatek. Niektórzy są oburzeni, inni sądzą, że pies trzymany w klatce jest w pewnością z powodu agresji. Z drugiej strony rośnie też grupa właścicieli psów, którzy nie wyobrażają sobie życia codziennego z pupilem bez klatki.
Na samym początku szczypta historii. Prototyp klatek kennelowych został wynaleziony dla celów militarnych – podczas drugiej wojny światowej. Klatki te były drewniane i służyły do transportu psów wojskowych. Następnie pewna firma lotnicza podpisała pierwszy kontrakt z producentem drewnianych klatek do transportu psów. W 1968 zaczęto produkować klatki plastikowe. Obecnie na rynku dostępne są kennele z różnych tworzyw – od materiałowych, poprzez plastikowe, druciane, aż po drewniane i metalowe. Wybór jest ogromny, jednak przed zakupem powinniśmy zdobyć podstawowe informacje na temat zastosowania kennelu.

Klatka ma być azylem, nie więzieniem!

Czym się stanie zależy tylko od tego, jak umiejętnie przeprowadzimy trening klatkowy. Z założenia klatka ma być bezpiecznym schronieniem, miejscem, które daje odpoczynek i spokój. Zalety jej zastosowania są niezliczone. Psy są zwierzętami lubiącymi mieć własną przestrzeń, która daje im poczucie bezpieczeństwa i możliwość wyciszenia. Szczególnie ważne okazuje się to przy psach lękliwych, po przejściach lub nadpobudliwych. W każdym z tych przypadków umiejętnie użyta klatka może spełnić rolę złotego środka. Niepewne i bojaźliwe psy często instynktownie poszukują miejsca do schronienia w sytuacjach dla siebie stresujących, jak wizyta obcej osoby czy sylwestrowe wystrzały. Oczywiście, nie można klatki nadużywać i zaniechać pracy nad leczeniem lęków, jednak w wielu nieprzewidzianych przypadkach otwarty kennel może zapewnić bezpieczne i przytulne schronienie dające poczucie komfortu. Nieocenione może okazać się jego użycie w pracy nad psami z lękiem separacyjnym i związanym z tym niszczeniem i szczekaniem pod nieobecność właściciela. Warto jednak w tych przypadkach terapię klatkową przeprowadzić pod nadzorem behawiorysty, aby lęku nie pogłębić. Kolejną wspomnianą zaletą jest wyciszanie psów nadpobudliwych. Takie psy szczególnie potrzebują w życiu porządku, zasad i określonego rytmu. W małej, zacisznej przestrzeni uczą się odpoczynku. Można w tych przypadkach uczyć psa przebywania w klatce w określonych porach dnia, na przykład po spacerze.

Każdy właściciel nawet całkowicie bezproblemowego psa znajdzie się czasem w sytuacji, w której będzie musiał odizolować pupila od odwiedzających gości. Najczęstszym i niestety przykrym dla zwierzaka rozwiązaniem jest wtedy zamykanie go w innym pokoju, skąd nie może widzieć, co dzieje się w domu. Dla większości psów jest to sytuacja wysoce niekomfortowa. Jeżeli nasz pies jest przyzwyczajony do klatki i lubi w niej przebywać, o wiele mniej krzywdzące będzie zamknięcie go na chwilę w miejscu, z którego będzie miał możliwość obserwacji otoczenia. Wielu właścicieli psów będących rodzicami małych dzieci również docenia zastosowanie klatek. Kluczem do sukcesu jest nauczenie nie tylko psa korzystania z klatki, ale również dziecka rozumienia i respektowania potrzeb pupila. Jeżeli jest on zmęczony zabawą i odpoczywa w swoim schronieniu, nie należy mu wtedy przeszkadzać ani naruszać jego przestrzeni. Jest to bardzo ważny element w poprawnych stosunkach dziecka ze zwierzakiem. Do zdecydowanej większości przykrych sytuacji dochodzi z winy rodziców, którzy nie zwracają uwagi na dzieci zamęczające psa ciągłą zabawą. Zwierzę które raz się zraziło ciężko jest znów przekonać do polubienia dzieci.

Szczeniak w klatce

Klatka może być również cudownym narzędziem wychowawczym dla szczeniąt, zarówno w kwestii utrzymania czystości jak i zapobiegania przykrym sytuacjom z powodu zniszczeń w domu, nerwom, które psują relację opiekuna ze zwierzakiem. Jeżeli ustalimy określony rytm dobowy, przy użyciu klatki możemy szybko i efektywnie nauczyć zwierzaka niezałatwiania się w domu. Zamknięta przestrzeń, legowisko najczęściej wymusza powstrzymanie potrzeb fizjologicznych aż do wyjścia na spacer. Zapewnienie szczeniakowi odpowiedniej rozrywki w postaci bezpiecznych zabawek, gryzaków na zamkniętej przestrzeni zapobiegnie poszukiwaniu bardzo atrakcyjnych dla zębów butów właścicieli, telefonów komórkowych, portfeli, pilotów czy gazet do podarcia. Dla osób prowadzących aktywny tryb życia, podróżujących z pupilem, klatka kennelowa również będzie rewelacyjnym rozwiązaniem.

Klatka ułatwia podróżowanie z psem!

Klatki samochodowe to świetny sposób bezpiecznego, komfortowego transportu zwierzaka. W pociągu jeżeli posiadamy klatkę lub transporter dla psa, nie zapłacimy za jego bilet. Klatka samochodowa zapewni bezpieczeństwo podróży zarówno psu jak i jego właścicielom. Hotele oraz właściciele prywatnych kwater czy ośrodków wypoczynkowych o wiele chętniej przyjmują właścicieli ze zwierzakami, jeśli posiadają oni kennel klatki. Osobiście bardzo dużo podróżuję z psami, ciągle biorę udział w zawodach, szkoleniach i treningach i nie wyobrażam sobie życia bez klatek. W przerwie w szkoleniu czy zawodach mogę w każdym momencie schować psy do ich „rezydencji”, gdzie nauczone są odpoczywać i czują się bezpiecznie, a ja jestem spokojna. Niezastąpione okazują się one również na wystawach psów. Używanie klatki na tego typu wyjazdach ma dobre strony zarówno dla psa jak i dla właściciela. Dla zwierzaka staje się ona „przenośnym domem”, fragmentem otoczenia, który dobrze zna, który należy do niego, a w połączeniu z jego zapachem na legowisku stworzy bezpieczny i znajomy azyl w każdym obcym i nowym miejscu. Właściciel zaś nie musi się martwić, jeśli podczas pobytu na wakacjach zechce wyjść wieczorem do restauracji czy centrum zostawiając pupila w hotelowym pokoju. Warte podkreślenia jest, że nawet psy nieniszczące i niezałatwiające potrzeb w swoim domu często pod wpływem stresu związanego z podróżą i pozostawieniem w nowym otoczeniu lub pobudzenia zmieniają swoje zachowanie.

Przymusowe ograniczenie ruchu psa

Kolejnym zagadnieniem są sytuacje, których każdy z nas wolałby uniknąć, a jednak często musimy stawić im czoła. Każdy właściciel czasem jest zmuszony ograniczyć ruch pupila ze względu na jego kontuzję czy zabieg. Czy to tylko rana posterylizacyjna, czy zszyta po rozcięciu łapa, czy złamanie kości – wszystkie te przypadki wymagają czasowego ograniczenia ruchu. Póki zwierzak odczuwa ból, zwykle sam obniża swoją aktywność, jednak w przypadku młodych i ruchliwych osobników bardzo często już po kilku dniach powraca ochota do zabaw i właściciel staje przed trudnym zadaniem ciągłego pilnowania swojego psa. Znam nawet osoby, które specjalnie z tego powodu muszą zwalniać się z pracy na kilka dni lub wynajmować „petsittera”, podczas gdy o wiele łatwiejszym i mniej kosztownym rozwiązaniem byłoby wcześniejsze przyzwyczajenie psa do korzystania z klatki.

Wady i zagrożenia

Oczywiście, oprócz dobrych stron, zastosowanie klatki może mieć też przykre konsekwencje, jednak jak zwykle są one w większości przypadków efektem błędów popełnionych przez człowieka. Bardzo często klatki są nadużywane, a właściciele psów pomijają fazę nauki i treningu, stopniowego przyzwyczajania do korzystania z kennelu. Może to pogłębić u psa lęk separacyjny, co gorsza pozostawiony w klatce na cały dzień bez nadzoru i bez treningu pies może zrobić sobie krzywdę próbując za wszelką cenę się wydostać. Sforsowanie drucianej konstrukcji nie stanowi problemu dla większości silnych i dużych psów, a wyginając pręty mogą one poważnie poranić się o druty. Innym często popełnianym błędem jest nieodpowiednie wprowadzenie klatki, użycie jej jako kary poprzez przymusowe odseparowanie psa od ludzi w momencie kiedy jego zachowanie nam się nie podoba. To najprostszy sposób, by zniechęcić zwierzę do korzystania z kennelu.

Inną specyficzną grupę stanowią psy, często zwierzęta po przejściach, które obsesyjnie pilnują zasobów, w tym posłania przed ludźmi i innymi psami. W tych przypadkach klatka często może pogłębić problem i jej wprowadzenie powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą dobrego behawiorysty.

Kurnik mobilny Wirtualne wycieczki Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz