Jeż pigmejski – hodowla, żywienie, choroby

Jeże pigmejskie skradają serca rozkosznymi pyszczkami, malutkimi nóżkami i charakterystycznym tupotem małych stóp.
Sposób w jaki zajadają swoje ulubione mączniki niemal stuprocentowo wywoła uśmiech na twarzy szczęśliwego posiadacza “pigmeja”.

Każdy jeżyk ma swoją osobowość, a porównać ich zachowanie można do zachowania szczeniaczków. Bardzo chętnie gryzą i smakują wszystkiego co spotkają na swojej drodze, uwielbiają zabawki, ale co najważniejsze – nie uczulają i nie trzeba wyprowadzać ich na spacer, choć można latem pokazać mu odrobinkę świata pamiętając, że maleństwo musi przebywać w cieniu.

Jeżyki osiągają około 15-25cm długości i waży jakieś 350-750g. W naturze żyją one około 5 lat, natomiast zadbane w domach nawet 11
Jeżeli zastanawiamy się nad jego kupnem, najlepszym wyborem będzie domowa hodowla, pigmeje są w nich przyzwyczajane do człowieka. W sklepach zoologicznych zazwyczaj znajdziemy dzikie i przestraszone osobniki, niestety trudno je później przyzwyczaić do ludzkiej rodziny – brane na ręce bardzo się stresują, fukają i zwijają w kłębek, bywa, że ugryzą.

Najlepiej zwierzątko umieścić w dość dużym terrarium, nie lubią one zbyt dużych wahań temperatury, ale jeżeli temperatura w domu wynosi około 22-25 stopni wystarczy klatka wypełniona trocinami, kawałek kocyka do spania (jeżyk często chowa się pod nim kiedy idzie spać) można w niej również umieścić kuwetę ze żwirkiem, obowiązkowo nasz ulubieniec musi mieć kołowrotek, ponieważ jeżyki prowadzą nocny tryb życia i nie lubią się nudzić. Spokojnie można wypuszczać go również, aby pobiegał po domu, jeżeli nie mamy równocześnie psów lub kotów.

Żywienie

Pigmeje nie jedzą i nie powinny jeść zbyt dużo, szacuje się, że około 3 łyżek stołowych jedzenia wystarcza. Najlepiej podawać je wieczorem, przed pójściem spać. Na szczęście jeże nie są skazane na dożywotnie jedzenie wyłącznie karmy, ich dieta może być różnorodna. Warto im troszkę ją urozmaicać, kiedy maleństwa dostaną do jedzenia coś co im bardzo smakuje, jedząc kolce na głowie odchylają gładko do tyłu i przymrużają oczy.
Co możemy podać im oprócz karmy?
-mączniki, suszone lub żywe. Z żywymi mają więcej frajdy

  • gotowane mięsko kurczaka, indyka lub kaczki. Najlepiej pokroić mu na małe kawałki
    -gotowane jaja kurze, choć nie każdy jeżyk je zje
  • owoce i warzywa – jabłka, banany, gruszki, melony, truskawki, ogórek, marchew. One jednak mogą być tylko smacznym dodatkiem , a nie głównym pożywieniem
  • karma dla psa lub kota. Może być zarówno sucha jak i mokra. Należy zwrócić uwagę na zawartość białka, nie może być zbyt wysoka.

Nie możemy podawać im natomiast:
-Suszonych owoców
-orzechów
-mięsa wieprzowego

  • produktów mlecznych

Do picia podajemy ostudzoną przegotowana wodę, lub po prostu przefiltrowaną. Bywa, że jeżyk nie potrafi pić z poidełka, wtedy wystarczy zwykła miseczka.

Higiena

Często ludzie przed podjęciem decyzji o sprowadzeniu nowego zwierzęcego członka rodziny zastanawiają się, czy dany zwierzak zwyczajnie śmierdzi.
Odpowiedź zawsze będzie taka sama – owszem. Jeżeli nie będziemy regularnie sprzątać, nie spodziewajmy się zapachu frezji w klatce, czy terrarium.
Wyrzucenie zużytych trocin, przetarcie spodu klatki, czy położenie nowych podkładów nie trwa wieki, więc tego nie musimy się bać.
Samego jeżyka również należy kąpać. Tutaj zgodnie z potrzebami, może zdarzyć się że kąpiel będzie wymagana raz na kilka miesięcy, a może być również raz na kilka tygodni. Znakiem, że nadszedł czas na TEN DZIEŃ, są pozlepiane kolce, bądź pazurki. Kąpiemy je w letnie wodzie, przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów. Można kupić specjalny szampon, jednak równie dobrze sprawdzi się szare mydło hipoalergiczne.
Możemy również zrobić kąpiel piaskową, wystarczy zakupić specjalny piasek, nasypać go do miski i czekać jeżyk sam sobie poradzi.Cena tego piasku jest niska, a ta forma kąpieli napewno mniej zestresuje zwierzaka i właściciela.
Propo pazurków! regularnie je przycinamy. To może być nielada wyzwaniem, ponieważ przy tej czynności pigmeje mało kiedy chętnie współpracują.

Jeżowe Love

Jeżyki pigmejskie są samotnikami, w pary łączą się jedynie na czas rozmnażania. Samce są okropnie terytorialne, mało kiedy mają charakter na tyle pokojowy, aby zaakceptować innego osobnika i nie traktować go jak rywala. Jeśli jednak bardzo chcemy, aby nasz pupilek nie był samotny, można zabrać dwie siostry z miotu.

Pigmejowe tajemnice
*Jeżyk w nowym otoczeniu, znajduje mnóstwo rzeczy, które go ciekawią. Zazwyczaj liże, gryzie “nowości” a później, gdy smak lub zapach jest drażniący opluwa sobie kolce białą śliną. Absolutnie nie oznacza to żadnej choroby.
*Są pokryte kilkoma tysiącami kolców, ale ich brzuszki pokrywa niesamowicie miękka sierść
*w ciągu nocy, potrafią przebiec nawet 5km
*nie tolerują laktozy
*słabo widzą, ich głównymi zmysłami są węch i słuch

Reasumując: jeże pigmejskie to dobry wybór na przyjaciela dla dzieci. Mogą przebywać w bloku, nie trzeba ich wyprowadzać i nie narobią hałasu, gdy będą same.Nie wymagają mnóstwa pielęgnacji. Nie uczulają. Kupno jeżyka, jak i jego utrzymanie to dość niski koszt.

Więc zaprosisz pigmeja do swojego domku?

Wirtualne wycieczki Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz