Jak reagować na niewłaściwe zachowanie naszego psa?

Źródeł nieodpowiedniego psiego zachowania może być naprawdę dużo. Ważne, aby znaleźć szybko przyczynę niechcianych działań psa i odpowiednio zareagować. Może nam w tym pomóc konsultacja ze psim specjalistą.

Dobry psi specjalista z jednej strony musi pokazać opiekunowi, jak w odpowiedni sposób zmienić zachowanie psa, a z drugiej porozmawiać z właścicielem tak, by przyczyny tych zachowań odpowiednio mu wyjaśnić.

Tak zwane „nieodpowiednie zachowania”, nigdy nie występują bez konkretnej przyczyny. W przypadku psich szczeniaków możemy traktować jego wybryki podobnie jak u dziecka – nie karajmy, nauczmy zwierzaka, jak ma się zachować. Zainteresujmy go czymś innym, np. zostawmy mu odpowiednie gryzaki i zabawki, by nie skupiał się na niszczeniu mebli czy innych rzeczy, albo nauczmy go odpoczywania i spokojnego oczekiwania w klatce kennelowej.

Kiedy mamy pod kontrolą i obserwacją psa lub jego środowisko, na pewno niczego nam nie zniszczy. Oczywiście nauka zostawania psa w klatce kennelowej jest procesem czasochłonnym.
W przypadku dorosłych psów i ich niechcianych zachowań, np. wcześniej wspomnianego atakowania innych czworonogów na spacerze, kara będzie dolewaniem oliwy do ognia. Zachowanie psa wynika z jego niechęci do innych osobników. Nasz pupil może atakować z bezsilności, z rozdrażnienia, z powodu bólu i wielu innych czynników.

Pies może atakować z bezsilności, z rozdrażnienia, z powodu bólu i wielu innych czynników. Zachowania agresywne zawsze powinny być konsultowane ze sprawdzonym zoopsychologiem (specjalizującym się w trudnych przypadkach) w trakcie konsultacji behawioralnej. Najgorsze, co możemy zrobić, to ukarać psa – przed, w trakcie lub po zachowaniu. Warczenie, ujadanie, wyrywanie to zachowania, którymi pies komunikuje nam, że czuje się wyjątkowo niekomfortowo w danej sytuacji, boi się konfrontacji z innym zwierzęciem lub denerwuje go jego obecność. Jeśli chcemy mieć dobrze zachowującego się psa, to podstawą jest praca z nim od momentu, kiedy pojawił się w domu. Odpowiednie wyznaczanie granic w życiu codziennym, stanowczość oraz konsekwencja w szkoleniu i spełnianiu potrzeb psa to klucz do sukcesu. Oczywiście nawet pupil, którego wszystkiego potrzeby staramy się spełniać, może się okazać problemowy wszystko wynika z trudności charakteru danej rasy lub osobnika, od jego płci oraz nastroju w danym momencie.

Jeśli nasz pies zachowuje się źle, najpierw poszukajmy przyczyny, a następnie wyciągnijmy wnioski i pracujmy nad tym, by sytuacja się nie powtórzyła. Jeśli nie wiemy, jak sobie radzić z nawracającym zachowaniem problemowym (szczególnie z agresją), to najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie dobrego zoopsychologa lub behawiorysty.
Kary cielesne, krzyk, zamykanie w pomieszczeniach (np. w łazience) lub, co gorsza, szkolenie awersyjne (korygujące niepożądane zachowanie psa poprzez nieprzyjemne dla niego działania, np. założenie kolczatki, korektę fizyczną, krzyk), nigdy nie będą dobrym rozwiązaniem. Takie próby ,,nawrócenia psa” najczęściej spowodują pogłębienie jego złych zachowań, a dodatkowo sprowokują powstawanie nowych. Należy pamiętać, że każdy pies potrzebuje innego podejścia.

Jeśli nasz pies był wspaniałym i ułożonym kompanem do spacerów, a po wypadku i operacji stał się drażliwy i nieufny, jest to normalne. Ból i traumy towarzyszące tej sytuacji oraz wizytom u weterynarzy to czynniki, które potrafią zmienić zachowanie naszego pupila o 180 stopni. Jeśli chcemy, żeby powrócił nasz stary pies”, będzie wymagało to poświęcenia czasu oraz przede wszystkim wyrozumiałości dla zmiany zachowań naszego przyjaciela. Jeśli nie mamy pojęcia, jak się zająć takim psem, to najlepiej przepracować problemy rekonwalescenta pod okiem dobrego behawiorysty. Nie zapomnijmy także o fizjoterapii, która pomoże w szybszym powrocie do zdrowia i uśmierzeniu bólu po operacji.

Kurnik mobilny Wirtualne wycieczki Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz