Akcesoria i zabawki dla psa

Niemal każdy pies i kot mają swoje ulubione zabawki i akcesoria, warto więc, by służyły one naszemu pupilowi jak najdłużej w jak najlepszym stanienie tylko ze względu na jego radość, ale też bezpieczeństwo. Jak wybrać te odpowiednie? Jak dbać o ich czystość i trwałość?

Psie i kocie zabawki i akcesoria pełnią różnorodne funkcje: służą stymulowaniu zmysłów, czyszczeniu zębów, a także wspomagają budowanie więzi z pupilem. Korzystanie z nich to więc nie tylko rozrywka, ale i niezbędny element dnia naszego czworonoga. Przy wyborze warto się kierować kilkoma zasadami i zadbać o to, by zabawki były trwałe, a przede wszystkim – bezpieczne.

Obecnie sklepy zoologiczne – stacjonarne czy internetowe – zapewniają nam niezwykle szeroki asortyment psich i kocich akcesoriów. Może to jednak znacznie utrudnić nam wybór. Kierowanie się wyłącznie estetyką może się okazać bardzo złudne, a nawet niebezpieczne. Zabawki naszego psa lub kota przede wszystkim powinny być dostosowane do jego wieku, rozmiaru oraz środowiska zabawy. Należy wybierać te, które nie będą zbyt duże – pies lub kot powinien bez problemu utrzymać je w pysku – ani zbyt małe, gdyż grozi to możliwością ich utkwienia w przełyku i zablokowania dróg oddechowych. Bardzo ważne są również okoliczności zabawy – podczas użytkowania niektórych akcesoriów pupile powinny być nadzorowane. Nigdy nie zostawiajmy zwierzęcia samego z zabawkami, które mają długie sznurki i twarde rączki – te przeznaczone są zawsze do wspólnej zabawy budującej Waszą relację, a po jej zakończeniu powinny zostać schowane w miejscu, do którego nasz pupil nie ma dostępu. Każdorazowo nadzoru wymaga również zabawa małymi lub nietrwałymi akcesoriami (np. pluszakami). Na koniec powinniśmy dokładnie obejrzeć zabawki naszego pupila, a te uszkodzone wyrzucić lub odłożyć do późniejszej naprawy.

Zawsze powinniśmy nadzorować psy bawiące się „piszczącymi” zabawkami – jeśli zdołają je uszkodzić, połknięcie może się okazać bardzo niebezpieczne!

Do czyszczenia zabawek nigdy nie stosuj:

  • wybielaczy,
  • chloru,
  • siarczanów eterulaurylowo-sodowego (SLES),
  • ftalanów,
  • produktów ze sztucznymi barwnikami,
  • produktów z dodatkami zapachowymi.

Warto pamiętać, że niewskazane jest, aby pupil bawił się przedmiotami do tego nieprzeznaczonymi, np. starym kapciem, gazetą, dziecięcymi pluszakami. Kupuj akcesoria specjalnie zaprojektowane dla czworonogów – będziesz mieć pewność, że nie są niebezpieczne dla ich zdrowia oraz że zostały wykonane z nietoksycznych tworzyw i nie zawierają elementów, które pupil może połknąć.

Wybór materiału, z którego wykonane są akcesoria naszego pupila, jest najważniejszym aspektem, zapewniającym ich trwałość i bezpieczne użytkowanie. Materiał powinien mieć odpowiednie atesty i w razie połknięcia przez zwierzę być możliwy do strawienia. Małe elementy są dopuszczalne tylko w przypadku bardzo trwałych tworzyw, co niweluje możliwość ich odgryzienia.

Dla niewielkich, miniaturowych ras, szczeniąt czy psów starszych wybierzmy miękkie zabawki, które pozwolą na ich komfortowe noszenie i żucie. W przypadku psów dużych, z silną szczęką, koniecznie zadbajmy o tworzywo odporne na gryzienie. Jeśli nasz pies lub kot regularnie rozgryza otrzymane zabawki, zawsze stawiajmy na materiały naturalne i zadbajmy o odpowiednią stymulację jego żwaczy, np. regularnie podając mu suszone części zwierząt. Warto również zapewnić szeroki przekrój akcesoriów dla naszego pupila, co zapobiegnie nudzie i pozwoli mu w bezpieczny sposób zaspokajać potrzebę różnorodnej stymulacji.

Nigdy nie zostawiajmy zabawek na zewnątrz – wilgoć i deszcz sprzyjają rozwinięciu się w nich pleśni, a silne słońce przyspiesza rozkład niektórych materiałów i prowadzi do wyblaknięcia kolorów. Bardzo wysokie temperatury mogą również prowadzić do wytrącenia się z niektórych materiałów niebezpiecznych substancji – jeśli, szczególnie latem, zabawka Twojego pupila ulegnie wyraźnej zmianie, zrecyklinguj ją.

Poszukując zabawek, które nie zawierają szkodliwych substancji, kieruj się oznaczeniem na etykiecie,, bezpieczne dla dzieci poniżej 3. roku życia”. Unikaj też w składzie: PVC, BPA, ftalanów, ołowiu, kadmu, chromu, melaminy, arsenu
i bromu.

Wszystkie zabawki powinny być odpowiednio czyszczone minimum raz w miesiącu ze względu na obecność dużej ilości bakterii – zarówno w ślinie, jak i na podłogach. Dbałość o higienę ograniczy rozprzestrzenianie się w mieszkaniu szkodliwych bakterii czy wirusów, zniweluje nieprzyjemny zapach i będzie korzystne dla zdrowia zwierzaka.

Zabawki naszego pupila powinny być czyszczone bez użycia detergentów lub z wykorzystaniem tych przeznaczonych dla zwierząt (np. bezpiecznego dla nich mydła antybakteryjnego lub czystego mydła kastylijskiego). Można także skorzystać z roztworu wody, sody oczyszczonej i octu. Dobrą praktyką jest mycie akcesoriów, z których pupil korzystał na zewnątrz, zawsze po zakończonej zabawie.

Dla trwałości zabawek istotne jest również ich odpowiednie osuszanie. Odporne akcesoria warto odwirować w pralce, te delikatniejsze osuszyć ręcznikiem, a następnie pozostawić do wyschnięcia poza zasięgiem Twojego pupila. Jeśli to możliwe, rozłóż bardziej skomplikowane zabawki na części, aby zapewnić odpowiednią wentylację. Sprawdzaj każdorazowo, czy akcesoria dobrze wyschły, aby uniknąć rozwoju pleśni, oraz czy nie uległy uszkodzeniu podczas czyszczenia.

Pamiętaj, żeby zabawki i akcesoria dla psa kupować od sprawdzonych producentów. Wtedy będziesz mieć pewność, że zabawa jest bezpieczna.

Wirtualne wycieczki Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz