10 listopada 2016 Udostępnij

Chihuahua

Chihuahua to pies energiczny, czujny, ruchliwy i odważny. Bardzo chwalony przez wielu pies towarzyszący, zwłaszcza w dużych miastach, ze względu na małe rozmiary. Można powiedzieć, że psy rasy chihuahua całkowicie nie zdają sobie sprawy ze swego niewielkiego rozmiaru. Te pewne siebie psy lubią być w centrum uwagi i bardzo chętnie towarzyszą ludziom. Chihuahua, potrzebują konsekwentnego i delikatnego szkolenia. Trening musi być prowadzony już u najmłodszych osobników, oprócz oczywistej korzyści, jaką jest posłuszny pies, również doskonale pogłębia relacje między pupilem a opiekunem.

Chociaż psy rasy chihuahua dobrze czują się nawet w niewielkim mieszkaniu, to również potrzebują regularnej porcji ruchu i ciekawych spacerów. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest malutki rozmiar: zaledwie 16–20 cm w kłębie i tylko 1–2 kg wagi. Te cechy budowy sprawiają, że psy te wymagają równie specyficznego podejścia oraz opieki. Chihuahua dobrze znoszą typowo domowy tryb życia, często też uczą się korzystać z kuwety. Chociaż odchody psów tej rasy nie są duże objętościowo, to dzięki specjalnie opracowanej diecie można dodatkowo znacznie ograniczyć intensywność zapachu kału.

Chociaż chihuahua nie są zbyt chętne do mieszkania na zewnątrz, to oczywiście, jak każdy pies, potrzebuje częstych, aktywnych spacerów. Brak ruchu, zbyt krótkie, nieregularne spacery i bardzo zła dieta to czynniki niekorzystnie wpływające na przebieg trawienia u psa. Do objawów zaburzeń pracy układu pokarmowego należą wzdęcia i intensywny, nieprzyjemny zapach odchodów. Aby zadbać o zdrowie i witalność pupila, należy wpierw udać się do sklepu po dobrą jakościowo karmę oraz pożywienie różnego typu, aby jedzenie nie było monotonne. Marka Royal Canin dominuje na rynku karm. Dla psa Chihuahua istnieją aż trzy różne karmy, które odpowiednio są dostosowane do wieku osobnika.

Podsumowując Chihuahua, potrzebują konsekwentnego i delikatnego szkolenia. Trening musi być prowadzony już u najmłodszych osobników, oprócz oczywistej korzyści, jaką jest posłuszny pies, również doskonale pogłębia relacje między pupilem a opiekunem.