10 listopada 2016 Udostępnij

Yorkshire terrier

 Yorkshire terrier jest podobny do miniaturowego lwa z piękną, długą grzywą. Nie wolno jednak zapominać, iż pies ten jest terrierem. Wbrew powszechnej opinii, yorkshire terrier to nie piesek przeznaczony "do ozdoby". Jest on inteligentny i żywiołowy. Potrzebuje również wiele uwagi ze strony opiekuna i dużej ilości różnorodnej aktywności fizycznej. Mimo ogromnej ilości energii jaką tryskają, psy tej rasy są z natury bardzo zrównoważone.

Przepiękna sierść yorkshire terrierierów jest elementem wyróżniającym je spośród innych ras psów. Ich długi i delikatny włos przypomina budową ludzki i tak samo ciągle rośnie. Sierść nie ma podszerstka. Długa i lśniąca szata wymaga systematycznego podawania wielu składników odżywczych, dlatego tak bardzo ważne jest prawidłowe żywienie yorków.

Yorkshire terriery mają również inną cechę do nich przypisaną. Mianowicie jest to ich delikatna szczęka oraz szerokie, mocne zęby. Inną cechą yorkshire terrierów są choroby przyzębia, które ciągle uprzykrzają życie zwierzęciu, jak i opiekunowi. Mleczne zęby u yorkshire terrierów ukazują się relatywnie późno. Zdarza się, że wypadają bardzo późno, co może powodować nieprawidłoy zgryz, a w konsekwencji wadliwee ustawienie zębów żuchwy i szczęki względem siebie.

Wszystkie te czynniki, powodują pośrednio gromadzenie się resztek pokarmu, co przyczynia się do rozmnożenia bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się płytki nazębnej, która z biegiem czasu przeradza się w kamień nazębny.
Tworzenie się płytki nazębnej, a później kamienia nazębnego, może dotyczyć już młodych yorków (ryzyko istnieje praktycznie od momentu pojawienia się zębów mlecznych). Szybko doprowadza to do stanów zapalnych dziąseł, chwiania się, a nawet wypadania zębów.

   Zmiany takie obserwuje się już u czteroletnich psów.Najlepszą karmą dla dorosłych yorkshire terrierów jest karma Royal Canin. Składa się ona z następujących składników: Białko surowe: 28% - Oleje i tłuszcze surowe: 18% - Popiół surowy: 5% - Włókno surowe: 3,1% - Na 1 kg karmy: Kwasy tłuszczowe n-3: 6,8 g w tym kwasy tłuszczowe EPA i DHA: 3 g - Kwasy tłuszczowe n-6: 33,7 g. Dzięki odpowiednim proporcjom, zapewnia psom witalność.