10 listopada 2016 Udostępnij

Rasa kotów "Maine Coon"

Rasa kotów "Maine Coon" pochodzi z Ameryki Północnej. Koty te wyróżnia od innych ras przede wszystkim: wielkość, inteligencja i żywiołowość. Bardzo często bywają one żartobliwie nazywane „kotami-psami”. Jest to kot, który lubi obecność człowieka, jednocześnie silnie się do nich przywiązując co w przyszłości może ułatwić jego tresurę. W przeszłości maine coon opanował umiejętność łapania ryb.

Dzisiejsi reprezentanci tej rasy uwielbiają bawić się wodą i z tego powodu często przebywają w łazience, wchodząc do wanny czy umywalki. Jego masa ciała oscyluje w przedziale od 4-10kg. Jego charakterystyczna głowa przyjmuje kanciaste kształty, tułów masywny i zwarty z dużymi, szerokimi u nasady uszami, które są często zakończone pędzelkami. Ma on również ogon długi i obficie owłosiony z nogami silnymi o średniej długości. Szata u każdego kota maine coon jest taka sama: włos półdługi, gęsty i jedwabisty. Aby utrzymać kota Maine Coon w dobrej kondycji zdrowotnej, należy najpierw zadbać o jego dietę i sposób odżywiania.

Zalecanym typem karmy jest "Royal Canin Maine Coon" dla dorosłych osobników powyżej 15. miesiąca życia. Jej główne zalety to: ochrona serca dzięki odpowiedniej zawartości tauryny i kwasów tłuszczowych EPA-DHA, zdrowe kości i stawy przez zawartość kwasu tłuszczowego omega-3, zdrowa skóra i lśniąca sierść, ochrona układu moczowego oraz specjalnie opracowany krokiet.Zalecane dawki tej karmy są wprost proporcjonalne do wagi kota.

Jest to mniej więcej 5-7 gramów na kilogram masy ciała. Skład tej karmy wygląda następująco: suszone białko drobiowe, ryż, kukurydza, tłuszcze zwierzęce, izolat białka roślinnego*, gluten kukurydziany, włókno roślinne, hydrolizat białka zwierzęcego, pulpa buraczana, sole mineralne, olej sojowy, olej rybny, łuski i nasiona psyllium, fruktooligosacharydy, wyciąg z drożdży (źródło mannooligosacharydów), olej z ogórecznika, wyciąg z zielonej herbaty (źródło polifenoli), hydrolizat skorupiaków (źródło glukozaminy), wyciąg z aksamitki wzniesionej (źródło luteiny), hydrolizat chrząstki (źródło chondroityny). DODATKI (na 1 kg karmy): Dodatki dietetyczne: Witamina A: 28000 UI, Witamina D3: 700 UI, E1 (Żelazo): 39 mg, E2 (Jod): 3,9 mg, E4 (Miedź): 5 mg, E5 (Mangan): 50 mg, E6 (Cynk): 151 mg, E8 (Selen): 0,08 mg, Tauryna: 3 g - Konserwanty - Przeciwutleniacze.