10 listopada 2016 Udostępnij

Kot Norweski Leśny

Kot Norweski Leśny jest specyficzną rasą o cechach zupełnie różnych od innych. Z racji swojego pochodzenia przyzwyczajony jest do ciężkich warunków klimatycznych skandynawii. Wpłynęło to nie tylko na ich mocną budowę o zwartym kośćcu, ale przede wszystkim na gęste, dwuwarstwowe futro. Odznaczają się one dużą inteligencją. Są przyjazne i bardzo przywiązują się do człowieka. Tolerują obecność dzieci i innych zwierząt domowych. Są one odważne, o dobrze zbalansowanym temperamencie. Często bywają spokojne, ale potrafią też być niefrasobliwe i chętne do zabawy.

Mają silnie rozwinięte instynkty łowcze oraz świetnie się wspinają, dlatego należy przykuć uwagę na ten rodzaj aktywności, trzymając kota w domu. Najbardziej adekwatnym rozwiązaniem dla kotów rasy norweski leśny będzie jednak ogród o dużych rozmiarach. Takie warunki wpływają również odpowiednio na stan sierści. Samce osiągają wagę średnio 6-10 kg a samice 4-5 kg. Jego tylne łapy są dłuższe od przednich, ułatwiając przy tym skoki. Są one krępej i mocnej budowy, często zaliczane do kotów półdługowłosych. Mogą również występować w wielu kolorach, a barwa jest niezależna od koloru futra. Preferowaną karmą dla tej rasy jest karma Royal Canin "Norwegian Forest Cat". Jest to rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych osobników powyżej 12. miesiąca życia.

Zapotrzebowanie kaloryczne będzie różniło się w zależności od kondycji zdrowotnej kota i wagi. Jeżeli ma on nadwagę, to należy podawać małe ilości karmy. Kiedy waga jest prawidłowa, podawać umiarkowaną ilość, natomiast przy niedowadze uzupełniać wszelkie niedobory z surplusem kalorycznym. Składniki tej karmy dzielą się następująco: Białko surowe: 30% - Oleje i tłuszcze surowe: 16% - Popiół surowy: 7,6% - Włókno surowe: 5,3% - Kwasy tłuszczowe n-3: 9,5 g/kg. Białko jest wyselekcjonowane ze względu na bardzo wysoką przyswajalność, zapewniając przy tym korzystny wpływ na zdrowie poprzez dbanie o zdrową skórę, lśniącą sierść, masę ciała, stawy, układ moczowy oraz zapobieganie powstawaniu kul włosowych.
Podsumowując są przyjazne i bardzo przywiązują się do człowieka. Tolerują obecność dzieci i innych zwierząt domowych. Są one odważne, o dobrze zbalansowanym temperamencie. Często bywają spokojne, ale potrafią też być niefrasobliwe i chętne do zabawy.