10 listopada 2016 Udostępnij

Koty rasy Ragdoll

Koty rasy ragdoll są bardzo spokojne oraz przyjaźnie nastawione wobec innych zwierząt. Mają zbalansowany temperament. Szybko nawiązują dobre relacje z człowiekiem i szukają z nim kontaktu, ale nigdy nie są natrętne. Mają one długi i jednolity typ budowy. Nazwa tych kotów powiązana jest z ich pewną cechą. Mając ragdolla na rękach, jego mięśnie wiotczeją i zwierzę zwisa niczym szmaciana lalka (ang. rag doll). Ich pobudliwość nerwowa jest nieznaczna. Niestety, nie istnieją jeszcze żadne prace naukowe, które wyjaśniałaby mechanizm fizjologiczny tego zjawiska. Cecha ta nie jest brana pod uwagę we wzorcu. Stanowi to paradoks, albowiem niska pobudliwość nerwowa jest ikoną tych kotów, niezwykle cenioną przez hodowców i właścicieli. Koty tej rasy zostały wyhodowane w latach 60. XX wieku w Kalifornii przez Amerykankę Ann Baker. Protoplastem tej rasy jest długowłosa, biała kotka o imieniu Josephine.

Przedstawiciele tej rasy są efektem skrzyżowania kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich. Cechą charakterystyczną ragdolla są jego rozmiary, co znacząco odróżnia go od kota birmańskiego. Samce mogą ważyć od 6 do nawet 8 kg, a samice od 4 do 5 kg. Posiadają mocny kościec oraz nieco dłuższe tylne kończyny od przednich. Głowa jest średniej wielkości, przyjmując kształt szerokiego klinu. Policzki dobrze rozwinięte i lekko zaokrąglone. Uszy natomiast są średniej wielkości, szerokie u nasady i spiczaste. Mają również duże oczy, niego owalne i zawsze intensywnie ciemnoniebieskie. Najbardziej odpowiednią karmą dla przedstawicieli tej rasy będzie Royal Canin "Ragdoll" dla osobników powyżej 12. miesiąca życia. Jest ona mieszanką najważniejszych makroelementów, mikroelementów oraz aminokwasów, które zapewnią optymalny rozwój kota. Zadba ona o zdrową skórę i lśniącą sierść, ochronę serca, zdrowe kości i stawy oraz ochronę układu moczowego. Oprócz tego, warto stosować zwykłe pożywienie.

Podsumowując mają one długi i jednolity typ budowy. Nazwa tych kotów powiązana jest z ich pewną cechą. Mając ragdolla na rękach, jego mięśnie wiotczeją i zwierzę zwisa niczym szmaciana lalka. Wiele ulubieńców kotów chwali tą rasę.