10 listopada 2016 Udostępnij

Mity o żywieniu kotów cz.1

„Kot, powinien pić mleko.”. Jest to kolejny mit, z którym należy się rozprawić.Mleko kotki jest jedynym rodzajem pokarmu podawanym oseskom w wieku do ok. 2 tygodnia. Porównując je do krowiego, czy koziego można zauważyć, iż jest ono bardziej tłuste (kaloryczne) oraz zawiera więcej białka (tauryna, arginina) i laktozy. Koty w pierwszych tygodniach swojego życia są świetnie przystosowane do trawienia mleka ze względu na wysoką aktywność laktazy, która z czasem ulega znacznemu obniżeniu. Nie jest więc konieczne podawanie kotom mleka, a nawet jest to wręcz szkodliwe, ponieważ jego dodatek może spowodować wystąpienie biegunki osmotycznej. Należy również zwrócić uwagę, że mleko to nie woda, ale kompozycja substancji odżywczych, których kaloryczność oscyluje pomiędzy 65-75kcal/100g.

Tak więc stałe podawanie mleka może przyczynić się do rozwoju nadwagi i otyłości. Również wspomniana wcześniej laktoza, która jest zawarta w tego typu pokarmach, stwarza ryzyko nietolerancji pokarmowej. „Wszystkie koty lubią ryby.” Należy najpierw zacząć od genezy tego mitu. Koty bardzo często towarzyszyły rybakom w czasie połowów. Ich głównym zadaniem było eliminowanie szczurów. Ze względu na brak innego rodzaju pożywienia, podawane im były złowione ryby. W takich warunkach zwierzę miało do wyboru dwie możliwości: polowanie na szczury lub ryby. Stąd wziął się też mit, że "wszystkie koty lubią ryby".

Warto również podkreślić, iż mięso ryb pod względem składu jest zbliżone do mięsa zwierząt lądowych. Mimo to, zawiera tzw. czynniki antyżywieniowe, na przykład tiaminazę, która dezaktywuje witaminę B1. Przy stałej podaży mięsa surowych ryb, można doprowadzić do wystąpienia deficytów tej witaminy wraz z jej zdrowotnymi konsekwencjami. Podsumowując, wszystkie te mity były, są i będą. Trzeba podchodzić do nich racjonalnie, ponieważ żadna monodieta nie służy zdrowiu kota. Tylko odpowiednio zbilansowane diety oraz pokarmy mogą utrzymać konsumenta (kota) w dobrej kondycji zdrowotnej.

Podsumowując mleko kotki jest jedynym rodzajem pokarmu podawanym oseskom w wieku do ok. 2 tygodnia. Porównując je do krowiego, czy koziego można zauważyć, iż jest ono bardziej tłuste (kaloryczne) oraz zawiera więcej białka (tauryna, arginina) i laktozy.