10 listopada 2016 Udostępnij

Kluczowe aminokwasy w diecie kota

Podstawowym i drugim najważniejszym makroskładnikiem dla kotów domowych jest białko pochodzenia zwierzęcego. Tego typu białko zawiera wszystkie potrzebne dla kota aminokwasy: arginina, fenyloalanina, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, wa¬lina i najważniejsza – tauryna. Białko w diecie kota nie służy jedynie jako makroelement budulcowy, lecz uczestniczy także we wszelakich reakcjach obronnych organizmu (immunoglobuliny, białka ostrej fazy), trawiennych (enzymy), w transporcie substancji i składników odżywczych (tlen – hemoglobina, żelazo – ferrytyna itp.) oraz dostarcza energii (aminokwasy glukogenne).

W przypadku białka, samo białko nie jest istotne, lecz należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie organizmu kota na poszczególne niezbędne aminokwasy (11 aminokwasów) oraz azot. Młode organizmy, rozwijające się mają o wiele wyższe zapotrzebowanie na poszczególne aminokwasy niż koty dojrzałe, a ich zawartość różni się w zależności od źródła białka. Pierwszym i najważniejszym aminokwasem jest tauryna, czyli inaczej kwas beta-aminosulfonowy. Może być ona syntezowana endogennie, w wątrobie i mózgu ssaków, z innych aminokwasów takich jak metionina i cysteina. W relatywnie dużym stężeniu, zawarty jest on również w algach i innych produktach pochodzenia „morskiego”. Następnym aminokwasem zaliczającym się do tzw. "aminokwasów niezbędnych" to arginina, czyli kwas L-α-amino-υ-guanidylowalerianowy, którego produkcja zachodzi w organizmie większości ssaków (człowiek, świnia, przeżuwacze, gryzonie), w dostatecznej dla nich ilości.

Mimo to, w przypadku kotów niewystarczająca endogenna produkcja oraz duże zużycie w różnych procesach metabolicznych prowadzi do tego, że zalicza się ją do już wcześniej wspomnianej grupy tzw. aminokwasów niezbędnych, dostarczanych w różnego rodzaju pokarmach. Warto również zaznaczyć, że aminokwas ten jest bardzo powszechny zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.Podsumowując białko w diecie kota nie służy jedynie jako makroelement budulcowy, lecz uczestniczy także we wszelakich reakcjach obronnych organizmu, trawiennych, w transporcie substancji i składników odżywczych.